Teatr szkolny

E. Stachura napisał, że „Życie to nie teatr”, jednak teatr uczy życia. Uczy, jak pokonać własne słabości, samodyscypliny, kreatywności i odpowiedzialności za siebie i innych, a więc pracy zespołowej, Dzięki niemu można „żyć podwójnie”, wcielając się w różne role. Rozbawić, czasem nieco przestraszyć lub wzruszyć. Doskonale potrafili i potrafią to nasi młodzi aktorzy zespołu „Jorik”, którzy od wielu lat (debiut – 2003r.) pojawiali się na deskach scenicznych.

Przedstawienia naszego zespołu uświetniały uroczystości rocznicowe i państwowe  np. „Ziemia babimojska od wieków polska”, „Nie trać nadziei Polsko”, „Nike”. Przybliżały także postacie i bohaterów związanych z historią regionu – „konferencja prasowa” z Krzysztofem Żegockim, patronem gimnazjum, inscenizacja poświęcona Teodorowi Spiralskiemu, „wywiad” z Walentym Snowadzkim. Młodzi aktorzy występowali również często w adaptacjach legend opowiadających m. in. o dwóch figurach na babimojskim rynku, o Marcinie i królewskiej pieczęci – podanie podmoklańskie oraz w „Ostatniej pieśni Kaliny”.

W ubiegłym „sezonie” 2016/ 2017 grupa teatralna wystawiła dwie sztuki „Licho nie śpi” przygotowane z okazji 50 rocznicy powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej” oraz współczesny spektakl inspirowany nieco „Dziadami cz. II’ - . „Głucho wszędzie, niemo wszędzie, jak już było, tak nie będzie” poświęcony problemom dzisiejszych nastolatków.

Nowy spektakl szkolnego teatru „Jorik”

Nasi gimnazjaliści obejrzeli 4.05.2017 r. spektakl pt. „Głucho wszędzie, niemo wszędzie, jak już było, tak nie będzie”. Przedstawienie jest nieco inspirowane „Dziadami” cz. II A. Mickiewicza, podejmuje współczesną problematykę dotyczącą obrazu szkoły, młodzieży gimnazjalnej i jej problemów. Spektakl mówi m. in. o rolach, jakie odgrywają młodzi ludzie w szkole lub jakie chcą ogrywać, by się odnaleźć, o przemocy – w tym cyberprzemocy, wyobcowaniu, radzeniu sobie w trudnej sytuacji rodzinnej, materialnej, ale także o wspieraniu, przyjaźni, miłości. Minimalistyczna scenografia, ale bogata oprawa muzyczna, którą stanowią polskie utwory od popu poprzez hip – hop, techno, metal (TSA, Hey, Paktofonika) Z optymistycznym zakończeniem. W spektaklu występują: Malwina Połomka, Iga Pietrusiewicz, Oskar Piwecki, Aneta Krawiec, Zuzanna Rudzińska, Wiktoria Olender, Karolina Winiarz, Emma Król, Filip Łazowy, Remik Jeż, Hubert Anuszkiewicz. Operator światła – Mateusz Wolek. Spektakl przygotowały pp. Wioletta Wernerowska i Ewelina Wozińska.

„Licho nie śpi”

Inscenizacja przygotowana przez naszych gimnazjalistów z okazji 50-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej. Scenariusz i reżyseria – Wioletta Wernerowska, oprawa muzyczna i multimedialna – Ewelina Wozińska, nagłośnienie – Andrzej Gaertner. Przedstawienie zostało zaprezentowanie  dnia 21.10.2016 r. oraz w zmodyfikowanej nieco wersji 7.11.2016 r. dla uczniów Zespołu Szkół w Babimoście.