Szkolny Klub Europejski

Szkolny Klub Europejski przy Zespole Szkół w Babimoście oraz Kółko Teatralne przy GOK-u, pod opieką p. Jolanty Reimann, już po raz kolejny zabrali publiczność we wspaniałą podróż do krainy bajki.

Tym razem zaprosiliśmy wszystkich przybyłych na przygody Shreka. To historia zakompleksionego ogra, jego przyjaźni z gadatliwym osłem i rodzącej się miłości do księżniczki Fiony.

Wspaniała gra aktorska, przepełnione humorem i mądrością dialogi oraz niepowtarzalna sceneria zaskoczyła, rozbawiła i wzruszyła publiczność. Sala kinowa wypełniona była po brzegi. Publiczność zajęła miejsca nawet na schodach. Nie zabrakło dużych i małych, a nawet najmniejszych. Słyszeliśmy, że tylu ludzi jeszcze nie było. Choć musimy przyznać nieskromnie, iż nasze coroczne przedstawienia cieszą się ogromną popularnością.

Chcieliśmy za pomocą tej sztuki przekazać przesłanie o błędnej powierzchownej ocenie człowieka. Pragniemy, aby dotarło ono głęboko do serc ludzkich, szczególnie w tak ważnym dla nas czasie przedświątecznym  – czasie radości, miłości i pojednania. Sztuka ta nawiązała także do wrażliwości ludzkiej, wspomina o tym, że najważniejsza jest osobowość, charakter człowieka, a nie uroda i majątek.

Do współpracy w tym przedstawieniu zaprosiliśmy także naszych uczniów, którzy opuścili już progi naszej szkoły i są teraz uczniami szkół średnich oraz przedszkolaków z miejscowego przedszkola „Pod Muchomorkiem”. Współpraca z dziećmi i młodzieżą w tak różnym wieku jest dla nas nie pierwszym już, ale bardzo sympatycznym doświadczeniem.

Piękne stroje, wspaniała dekoracja oraz muzyka jest też zasługą cudownych rodziców i innych wspaniałych ludzi, którzy swoim zaangażowaniem wsparli nasze przedstawienie. Są oni wzorem dla swoich dzieci oraz przykładem ludzi twórczych i służących pomocą. Za wsparcie finansowe dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły oraz Pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście.
…………………………………………………………………..

CALINECZKA

Dnia 14 czerwca 2015 r. z okazji świętowania Dni Babimostu, uczniowie Szkolnego Klubu Europejskiego przy Zespole Szkół w Babimoście oraz dzieci z sekcji teatralnej działającej przy Gminnym Domu Kultury wzięły udział w przedstawieniu pt. „Calineczka”. Mali aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role i wręcz profesjonalnie przedstawili występujące w bajce postacie. Stroje aktorów, charakteryzacja oraz scenografia jak zwykle oczarowały publiczność.
Opiekunem Szkolnego Klubu Europejskiego jak i sekcji teatralnej jest Jolanta Reimann. Za scenografię odpowiedzialne były Urszula Zając i Jolanta Reimann. Należy tu także wymienić wspaniałych rodziców, których pomoc przy przygotowaniu bajki była bezcenna. Bardzo dziękujemy państwu Katarzynie i Cezaremu Stroińskim, Bernadecie Pietraszewskiej oraz Piotrowi Kubiakowi.
Przedstawienie to zostało przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w ramach projektu niemiecko-polskich partnerskich warsztatów muzyczno-teatralnych.

Tekst – Jolanta Reimann. Zdjęcia – Cezary Stroiński.
——————————————————————————————————

„Opowieści przy kominku”

Dnia 20 grudnia 2014r. o godzinie 17.00 w sali widowiskowej GOK w Babimoście odbył się spektakl pt. „Opowieści przy kominku”. Przedstawienie to zostało zorganizowane z okazji dziesięciolecia Klubu Europejskiego, działającego przy Zespole Szkół w Babimoście oraz sekcji teatralnej Gminnego Ośrodka Kultury. Opiekunem tych dwóch sekcji jest nauczycielka języka niemieckiego, pani Jolanta Reimann. Po raz dziesiąty już babimojszczanie oraz mieszkańcy okolicy mogli delektować się sztuką przygotowaną na ten czas przedświąteczny. Tym razem publiczności zostały przybliżone sztuki sprzed wielu lat. Wszyscy zostali przeniesieni do zaczarowanego ogrodu Alicji z Krainy Czarów, w którym odegrane zostały różne bajki. Tytułową rolą publiczność zachwyciła Anna Brzostek. Następnie aktorzy zaprezentowali sztukę „Śladami Apaczów”. ,a kolejną sztuką było „Dawno, dawno temu”, czyli pięknie przedstawiona bajka z motywem świątecznym, która to idealnie wprowadziła wszystkich przybyłych, małych i dużych, w nastrój zbliżających się świąt. Przez cały czas mogliśmy podziwiać piękne dekoracje, wykonane przez p. Urszulę Zając oraz Jolantę Reimann, które uświetniły wspaniałą scenerię owego widowiska. Należy wspomnieć , że w ubiegłym roku uczniowie ci wraz ze swoją opiekunką zostali wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie „Teatr internetowy” oraz zaproszeni do TV zielonogórskiego, do programu na żywo .


—————————————————————————————————-

Piątek, 6 grudnia 2013 r. dzień św. Mikołaja

Śnieg, zawieja, wiatr i niepewność aktorów, czy publiczność dotrze w taką pogodę do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście.

A jednak, krótko przed osiemnastą pojawili się pierwsi widzowie, a tuż za nimi tłumy i nasza nadzieja na udany spektakl.Wszystkie miejsca siedzące i stojące zajęte. Jeszcze brak wiary , że i tym razem spodobamy się publiczności, choć sztuka poważniejsza niż zazwyczaj, dłuższa i nieco dziwna treść powieści Lewisa Carrolla.

Zaczynamy, wprowadzając publiczność w zaczarowany, dziwny świat , który zrozumieć może tylko umysł dziecka. A co z dorosłymi, jaka będzie ich reakcja?Scenografia, światła, stroje oraz gra uczniów zafascynowały wszystkich. Owacje i gratulacje dla aktorów za tak profesjonalną grę nie miały końca.Taka sobie mała kultura w małym miasteczku, a jaki wielki odzew, jakie wielkie dzieło. Jaka rzesza zaangażowanych społecznie ludzi, przy pomocy
w wystawieniu tego spektaklu.

Grający aktorzy to uczniowie z Zespołu Szkół w Babimoście od pierwszaków po najstarszych gimnazjalistów, nasi absolwenci oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście. Integracja aktorów na scenie była fascynująca. Przecież nie wszyscy znali się na co dzień.

Jedyna rzecz , która łączy ich to zamiłowanie do sztuki i przynależność do Klubu Europejskiego oraz zespołów teatralnych pod opieką Jolanty Reimann.

To był dla nas jeden z najpiękniejszych wieczorów, który wynagrodził nam czas ciężkiej i długiej pracy. Dla takich chwil warto żyć.

Tekst – Jolanta Reimann. Zdjęcia – Daniel Żak.

…………………………………………………………………………………………………

GOŚCIE Z NIEMIEC
W dniach 27 – 29 maja 2013 r. odbyła się w naszej szkole wymiana polsko-niemiecka. Uczestniczyło w niej 52 uczniów niemieckich i polskich. Tegoroczny projekt wymiany przebiegał pod hasłem „Moja szkoła wczoraj, dziś i jutro”. W jego ramach uczestnicy wymiany brali udział w warsztatach, wycieczce do Zielonej Góry oraz zwiedzali jeden z największych zakładów w naszym regionie – Swedwood.

Pierwszym dniem spędzonym wspólnie z naszymi niemieckimi przyjaciółmi był poniedziałek. Nasi geograficzni sąsiedzi przybyli na miejsce około godziny 12:00 Zostali oni ciepło przywitani przez delegację uczniów polskich. Po wspólnym obiedzie i krótkim zwiedzeniu szkoły zarówno polscy jak i niemieccy uczniowie udali się do klas. Przyszła pora by przełamać pierwsze lody. Na szczęście nie okazało się to trudne. Zestaw ciekawych gier i zabaw wprawił wszystkich w dobry nastrój i okazał się doskonałym wstępem do rozmowy. Po krótkim zapoznaniu się ze sobą, uczniowie polscy zaprosili swoich niemieckich kolegów do domów.

Punktem centralnym kolejnego dnia wymiany była wycieczka do Zielonej Góry. Uczniowie mieli okazję przespacerować się malowniczymi uliczkami miasta oraz poznać jego historię. Odwiedzili oni również Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa ukazująca metody wymierzania kar oraz tortur w średniowieczu i w czasach nowożytnych. Po powrocie z wycieczki na uczniów czekało kolejne wyzwanie. Zostali oni podzieleni na małe grupki polsko-niemieckie, z których każda otrzymała do zrealizowania zadanie. Uczniowie przygotowywali plakaty oraz prezentacje multimedialne, które zostały zaprezentowane następnego dnia. Wieczorem została dla nich zorganizowana dyskoteka.

Ostatniego już dnia, uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej udali się do znanego na całym świecie zakładu Swedwood, produkującego meble dla sieci sklepów IKEA. Zobaczyli w jaki sposób przebiega produkcja mebli oraz usłyszeli historię zakładu.

Zorganizowana w naszej szkole wymiana polsko-niemiecka wpłynęła w pozytywny sposób zarówno na polskich jak i niemieckich uczniów oraz pozwoliła im na zawarcie nowych przyjaźni. Uczestnicy mieli również okazję, by doskonalić umiejętności komunikacyjne w języku niemieckim oraz angielskim.

Spotkanie dofinansowane zostało ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

wymiana

Więcej zdjęć.

Tekst – Anna Wołek. Zdjęcia – Jolanta Reimann.
……………………………………………………………………
Przedstawienie „Dawno, dawno temu” – 15.12.2012 r.
Uczniowie Zespołu Szkół w Babimoście wprowadzili licznie zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój przedstawieniem pt. „Dawno, dawno temu”. Inscenizacja została przygotowana pod kierunkiem p. Jolanty Reimann.

Zdjęcia – Jolanta Reimann.

…………………………………………………………………………………

„Śladami Apaczów”

Dnia 3 czerwca 2012 r. w sali kina w Babimoście odbył się  spektakl pt. „Śladami Apaczów”.

Przedstawienie to przygotowane zostało przez uczniów Klubu Europejskiego działającego przy Zespole Szkół w Babimoście pod opieką p. Jolanty Reimann i Dominiki Pawluk. Spektakl ten miał na celu zainteresowanie młodzieży kulturą Indian, a szczególnie plemienia Apaczów.

apa14
Czytaj więcej…

……………………………………………………………………………………………………………

Wieczór poezji

Szkolny Klub Europejski „Euroentuzjaści” przy Zespole Szkół w Babimoście przygotował wieczór poezji polskiej i niemieckiej, który odbył się w dnia 24.11.2011 r. o godz. 18:00 w kawiarni Gminnego Ośrodka Kultury. Gościnnie wystąpili uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście.

Wieczór poezji przy świecach, herbatce, przepojony kolorami i zapachem jesieni oczarował zaproszonych gości. Między wierszami można było usłyszeć utwory z płyty znanego nam Eugeniusza Banachowicza pt: „Chwile Wytchnienia” oraz Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Magdy Umer, Łucji Prus i Katarzyny Skrzyneckiej. Nie zabrakło też niezapomnianego i lubianego przez młodzież Marka Grechuty. Oprócz utworów znanych poetów polskich i niemieckich, młodzież zaprezentowała również swoje wiersze.

Dodatkową atrakcją była wystawa prac plastycznych „Cztery Pory Roku” wykonanych przez młodzież pod kierunkiem Pani Bożeny Wołek.

Opiekunami imprezy były: Jolanta Reimann, Małgorzata Kaczmarska i Dominika Pawluk.

wie7

…………………………………………………………………………………………………………….

 Konkurs „Eurowyzwanie”

Dnia 26 października trzyosobowa drużyna, w skład której wchodzili: Joanna Sielska, Joanna Kupś i Damian Radny pojechali reprezentować naszą szkołę w międzygimnazjalnym powiatowym konkursie dotyczącym wiedzy o Europie, odbywającym się w Zawadzie. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z pytań zamkniętych oraz udzielenia odpowiedzi na pytania otwarte. Młodzież musiała wykonać również plakat dotyczący prezydencji Polski w radzie Unii Europejskiej. Autorkami naszego plakatu są Agata Malajka i Gabriela Stroińska. Drużyna zajęła 1. miejsce uzyskując jednocześnie 112 punktów. Opiekunkami reprezentacji naszej szkoły są pp. Jolanta Reimann i Dominika Pawluk. Gratulujemy!

zaw1a

……………………………………………………………………………………………………………..

Goście z Niemiec 28 – 30.09.2011 r.

We wrześniu nasza szkoła gościła uczniów z niemieckiego gimnazjum w Döbern. Uczniowie ci odwiedzili nas już po raz drugi, są zaprzyjaźnieni z naszymi uczniami i są z nimi w ciągłym kontakcie.

Program pobytu był bardzo urozmaicony. Znalazło się w nim między innymi zwiedzanie Zielonej Góry. Tam odwiedziliśmy Radio Zachód oraz Telewizję Zielonogórską gdzie młodzi ludzie obserwowali pracę reporterów i dziennikarzy. W Radiu Zachód pojawiliśmy się nawet na żywo na antenie, co sprawiło naszym gościom wiele przyjemności.

Wioska indiańska w Jaromierzu była także ciekawym punktem naszego programu. Tu czekało na nas wiele interesujących opowieści i zabaw indiańskich. Choć na chwilę mogliśmy przenieść się w świat naszego dzieciństwa i fantazji.

Najmilszym wieczorem okazał się wieczór dyskotekowy. Nie zawiódł nas tu nasz DJ Patryk, który swoimi utworami zaczarował wszystkich. Liczna rzesza uczniów wirowała przez cały wieczór na parkiecie. W ostatnim dniu sprawdzaliśmy formę fizyczną młodzieży. Wszyscy spisali się na medal. Na koniec pozostały tylko łzy w oczach i smutek, że już trzeba się pożegnać.

Do zobaczenia przyjaciele !!!

Opiekunami tego spotkania byli p. Jolanta Reimann i p. Iwona Chełska.

Projekt współfinansowany z programu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.
Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii.
(Tekst i zdjęcia: Jolanta Reimann)

…………………………………………………………………………………………………………….

Działalność Klubu Europejskiego w latach 2005 – 2010

Koncerty bożonarodzeniowe

Co roku odbywały się koncerty, które cieszyły się ogromnym popularnością wśród młodzieży. Nawiązywały one do Świąt Bożego Narodzenia, ukazywały kulturę innych krajów. Młodzież miała okazję pokazać swoje ukryte talenty wokalne oraz aktorskie. Koncerty wprowadzały całą publiczność babimojską w święty nastrój i wpisały się na stałe w kalendarz babimojski imprez przedświątecznych.

Dni Europejskie ” Językowe święto – Dni kultury Niemieckiej”.

Pierwsze tego typu święto odbyło się w roku szkolnym 2007/2008 na korytarzu szkolnym i uczestniczyła w nim z wielką radością cała szkolna społeczność. Następna taka impreza odbyła się 5 maja 2009, ale wcześniej uczniów odwiedził Ryszard Malitowski z Radia Zachód, który przyjechał wraz ze swoimi gośćmi z Niemiec. Mieli oni okazję zwiedzić szkołę i podziwiać wspaniałą młodzież. Na dłużej zatrzymali się w gabinecie j. niemieckiego. To tu nawiązały się ciekawe rozmowy na temat kultury niemieckiej. Goście – Beata i Gerd Singel opowiadali o swoim kraju i jego zwyczajach.

Dzień Kultury Niemieckiej świętowano w Sali gimnastycznej. Tu młodzież zorganizowała stoiska, a zarazem biura podróży, w których reklamowano poszczególne kraje niemieckojęzyczne. Pomysły młodzieży okazały się bardzo różnorodne, a niekiedy zaskakujące. Przy stoisku austriackim pojawiła się rzeczywistych rozmiarów krowa Milka. Długo by tu wyliczać potrawy, które można było degustować. każda z grup starała się przygotować najsmaczniejsze danie danego państwa. Podczas tej imprezy młodzież przedstawiła krótki program artystyczny dotyczący danego kraju. Przebierańców była cała reszta. Wszyscy z wielkim zapałem uczyli się Polki bawarskiej.

Zaproszeni goście, przede wszystkim rodzice, uczestniczyli także w tej wspaniałej zabawie. Podczas imprezy wybrano także najlepszych „germanistów” babimojskiego gimnazjum. Zostali oni wyłowieni podczas specjalnego konkursu, który przeprowadzony został już tradycyjnie przez absolwentki gimnazjum w Babimoście, które skończyły szkołę niemiecką we Frankfurcie – Paulinę Reimann i Natalię Kmiecik. Najlepsi w konkursowych zmaganiach okazali się Ines Czerwińska i Robert Scheer. Promowano także byłych uzdolnionych uczniów, którzy mają jeszcze inne wspaniałe pasje. Można było zwiedzić dwie wystawy fotograficzną – uzdolnionej artystycznie Pauliny Reimann oraz wspaniałych obrazów Jarka Fabisia.

Współpraca Z Klubem Europejskim z Kargowej

Współpraca z członkami Klubu Europejskiego w Kargowej układała się wspaniale. Urządzaliśmy wspólne spotkania i dyskoteki też zabawy karnawałowe. Spotkania te odbywały się pod różnymi hasłami np. „Wieczór cygański i wieczór walentynkowy”, „Wieczór grecki”. „Spotkania z Holandią”. Poszerzyliśmy wiadomości o innych krajach bawiąc się i ucząc się.

Przedstawienie pt.” Królowa Śniegu”

W roku 2009/2010, zimą na boisku szkolnym odbyło się przedstawienie pt. „Królowa Śniegu”. Uczniowie wraz z opiekunami zadbali z niezwykłą starannością o małe nawet niezauważalne detale. Scenografia była godna podziwu tak samo jak gra aktorów którymi byli uczniowie publicznego gimnazjum.

Siarczysty mróz i sceneria zimowa niezwykle dobrze komponowały się z tematem wystawianej sztuki. Widzowie byli ogromnie zaskoczeni wkładem pracy jaką wszyscy aktorzy i opiekunowie w to włożyli. Krótko mówiąc wyszło perfekcyjnie.


Zjazd klubów europejskich województwa lubuskiego

Dnia 4.12.2009 roku uczniowie Klubu Europejskiego brali udział w lubuskim regionalnym zjeździe Klubów Europejskich. Z naszej szkoły pojechały dwie osoby: przewodniczący Klubu Europejskiego – Michał Urbanowicz oraz zastępca – Weronika Kokocińska wraz z opiekunem p. Jolantą Reimann. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Ochli i jego tematem przewodnim było tworzenie audycji radiowej. Podzieleni zostaliśmy na grupy i warsztaty prowadziła redaktor PLUS RADIA Zielona Góra. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstaje audycja i co należy robić aby była ciekawa oraz jak zrobić dobrą reklamę.

Wyjazd do telewizji i radia w Zielonej Górze

Dnia 23.04.2010 roku grupa młodzieży wraz z opiekunami: p. Jolantą Reimann i p. Ewą Pietrusiewicz, udała się do Zielonej Góry oddziału telewizji regionalnej TVP oraz siedziby radia Zachód. Uczestnicy mogli zobaczyć jak to wszystko działa „od kuchni”, a także niektóre osoby miały okazję spróbować swoich sił w prowadzeniu wiadomości w radiu czy zobaczenia się w telewizji.

Konkurs na najlepszy esej

Trzyosobowa drużyna, w składzie: Agata Modrzyk, Adam Knobel, Michał Urbanowicz pod opieką p. Jolanty Reimann, wzięła udział w konkursie na najlepszy esej. Tematem pracy było: ” Co robimy w szkole, regionie i kraju by chronić energię”. Ekipa pracowała dwa miesiące nad zebraniem informacji. Na etapie wojewódzkim zajęli trzecie miejsce. 😉

Wyjazd do Spreewaldu

Dnia 12.05. 2010 członkowie Klubu Europejskiego wybrali się na wycieczkę do Spreewaldu. Każdy miał okazję poznać bogata historię tego wspaniałego miejsca raz przejechać się łodzią. Wszyscy czuli się tam jak w dawnych czasach.

Tekst i zdjęcia :Jolanta Reimann