• Warsztaty gry na bębnach

  Po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się warsztaty gry na bębnach. O ich zastosowaniu w przeszłości i obecnie oraz o technice gry opowiedział uczniom klas 1-3 SP bębniarz Adam Such. Dowiedzieliśmy się, że bębny afrykańskie to pierwsze instrumenty świata. Początkowo ich konstrukcja była bardzo prosta. Najczęściej był to krótki wydrążony drewniany kloc, na który naciągano płat zwierzęcej skóry. By wydobyć zeń dźwięk używano rąk, kości lub drewnianych patyków. Najstarszy znaleziony przez archeologów bęben pochodzi z epoki neolitu. Powstał około 6000 lat przed Chrystusem.

  Dzieci z dużym  zaangażowaniem próbowały wybijać rytm tworząc kilkunastoosobowe zespoły. Dudnienie instrumentów słychać było w całej szkole.

  Dziękujemy p. Adamowi za wprowadzenie nas w krąg afrykańskiej kultury i muzyki.

   

   

 • Jesienny koncert

  W piątkowy wieczór 17 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście odbył się wieczór poezji  pt. „Jesienny koncert ze świerszczem”. Licznie przybyli goście, w pięknej  i ciepłej scenerii malowanej kolorami jesieni, mieli okazję wysłuchać recytacji poezji Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Jana Lechonia, Władysława Broniewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza i innych poetów w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej oraz wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście.

  Jesienną zadumę wywołaną poezją,  przerywano nastrojową muzyką- utworami Czesława Niemena, Magdy Umer, Skaldów. Wzruszająco na skrzypcach zagrała Jagoda Urbanowicz, natomiast Wiktoria Olender zaśpiewała z panią Jolantą Reimann  piosenkę „Jesienna zaduma”

  Nad organizacją imprezy czuwały Panie Jolanta Reimann i Małgorzata Kaczmarska przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Babimoście. O oprawę muzyczną zadbał pan Marcin Szczechowiak, któremu serdecznie dziękujemy.

  Mimo jesiennej szarugi za oknem, był to przemiły pachnący herbatą listopadowy wieczór.

  Jolanta Reimann i Małgorzata Kaczmarska

   Więcej zdjęć...

  Jolanta Reimann

 • Czar miłosnej poezji

  Dziewczęta z naszej szkoły – Oliwia Lepczyńska i Emanuela Król wzięły udział w półfinale międzywojewódzkim XVIII Konkursu Recytatorskiego o Laur Haliny Poświatowskiej, który obył się 17 listopada 2017r. na Scenie Kameralnej Lubuskiego Teatru im.  L. Kruczkowskiego. Dzieci i młodzież recytowały utwory w ciepłej i życzliwej atmosferze zapewnionej przez organizatorów i jury.

   Gimnazjalistki świetnie poradziły sobie z interpretacją wierszy poetki, a Oliwka zajęła I miejsce i zaprezentuje jeszcze raz swoje umiejętności w finale 2 grudnia 2017 r. w Świebodzinie. Obu dziewczętom gratulujemy odwagi i talentu!

  Uczennice przygotowała p. Wioletta Wernerowska.

   

 • Święto Odzyskania Niepodległości

  Poczet sztandarowy z naszej szkoły oraz delegacja nauczycieli wzięła udział w gminnych obchodach 99 rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas uroczystości wysłuchano przemówienia Burmistrza Babimostu Bernarda Radnego oraz złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem  Powstańców Wielkopolskich oraz Bohaterów Walk o Polskość i Wolność Ziemi Babimojskiej. Uroczystość  uświetniła Kompania Honorowa 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, którą dowodził porucznik Mateusz Strzałkowski oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Babimostu.

 • Fantazyjne kanapki klas II PG

 • „SZPIKOWA PACZKA”

  W naszej szkole odbędzie się zbiórka rzeczy dla dzieci w ramach akcji: „SZPIKOWA PACZKA”.
  Co jest potrzebne?
  Tak naprawdę wszystko: pościele, ręczniki, koce, zabawki, gry, artykuły papiernicze, chemia domowa typu proszki do prania, płyny do płukania, kąpania, mycia, okien, podłóg, pasty do zębów, szampony, mydła, balsamy, kremy, środku dezynfekujące. I jedzenie: kawy, herbaty, konserwy (szynka, ryby, pasztety), ryż, cukier, makaron, majonez, ketchup, musztarda, olej, oliwa, przyprawy, soki, słodycze, i inne produkty o długim terminie przydatności.
  Najważniejsze jednak to zabawki i prezenty dla samego dziecka - coś, co pozwoli mu choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o codziennych troskach.

  Paczkę można przygotować dla konkretnego dziecka lub bez wskazania osoby.

  Wszystkie rzeczy przekazane dla dzieci powinny być nowe.

                                                                       
  Dla kogo zbieramy?

  Na oddziałach jest 55 pacjentów, dodatkowo pomoc trafi również do około 40 rodzin onkologicznych.

  Oto opisy niektórych z dzieci:

  Karolina (13 lat)
  W dniu 02.03.2017 r. zdiagnozowano u niej nowotwór mózgu - rdzeniak zarodkowy z przypisanym IV stopniem złośliwości. W wyniku operacji powstał u niej niedowład połowiczny lewostronny oraz oczopląs poziomy obu oczu. Planowane leczenie będzie trwało do dwóch lat. W chwili obecnej Karolina przechodzi chemię podtrzymującą.

  Gabryś (2 latka)
  W kwietniu 2016 roku zdiagnozowano u niego mięsaka prążkowanokomórkowego w miednicy mniejszej i brzuchu. Podczas operacji wraz z guzem usunięto pęcherz moczowy.

  Ignaś (3 lata)
  Po zdmuchnięciu dwóch świeczek chłopiec zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jego głównym leczeniem jest chemioterapia, szpital stał się jego drugim domem. Długotrwałe leczenie choroby już na tym etapie jest dla rodziców bardzo uciążliwe - drogie leki, które codziennie trzeba przyjmować, rehabilitacja, dojazdy do szpitala, koszty utrzymania znacznie obciążają budżet.

  Gabrysia (5 lat)
  Rozpoznanie choroby po długich poszukiwaniach nastąpiło 31 marca 2017 r. Dziewczynka choruje na ostrą białaczkę limfoblatstyczną. Gabrysia jest aktualnie po kolejnym bloku chemii.

  Malwinka (8 lat)
  W maju 2017 r. zdiagnozowano u niej guza pnia mózgu nieoperacyjnego o wielkości 5 cm. Ze względu na umiejscowienie nie można zrobić biopsji. W chwili obecnej dziewczynka jest po 3 chemioterapiach i radioterapii.

  Marlena (16 lat)
  W maju 2017 r. trafiła na oddział onkologii z ogromnym guzem śródpiersia i rozpoznaniem chłoniaka limfoblastycznego T komórkowego. Podczas biopsji guza przeżyła śmierć kliniczna i po pobycie na intensywnej terapii, dzięki ogromnej woli życia dzielnie walczy z nowotworem przyjmując kolejne chemie.

  Kornelka (3,5 roku)
  We wrześniu 2015 r. zachorowała na ostrą białaczkę limfoblastyczną wysokiego ryzyka wznowy. Przez 10 miesięcy była poddawana intensywnej chemioterapii i sterydoterapii w szpitalu. Przez kolejne 14 miesięcy przyjmowała chemioterapię podtrzymującą w domu. Niecały miesiąc temu zakończyła leczenie.

  Asia (12 lat)
  W kwietniu 2017 r. stwierdzono u niej chłoniaka anaplastycznego wielkokomórkowego grupy HR. Asia straciła wzrok i miała ataki padaczki. We wrześniu zakończyła leczenie chemią, czeka na badanie PET.

  Paweł (11 lat)
  3 sierpnia 2017 r. zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową.

  Albert (11 lat)
  W maju 2017 r. po kolejnych badaniach zdiagnozowano u niego miesak Ewinga bardzo groźny nowotwór kości. Chłopiec leczony jest w Warszawie.

  Kuba (8 lat)
  21.02.2017 r. wykryto u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. W obecnej chwili zbliża się do końca leczenia szpitalnego jednak czeka go długie leczenie podtrzymujące. Kubuś to chłopiec który ma dużo marzeń. Bardzo interesuje się sportem przede wszystkim piłka nożna oraz żużlem. Jego obecnym marzeniem jest posiadanie pieska, ponieważ twierdzi, że nie może jak inne dzieci chodzić do szkoły, więc musi mieć jakiś inny obowiązek i motywację do działania.

  Franek (4 latka)
  W wieku 3 lat zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. W dniu 4 urodzin Rodzice otrzymali wiadomość o zgodnym dawcy dla synka. Obecnie jest 8 miesięcy po przeszczepie. Długotrwałe leczenie jest dość uciążliwe i bardzo kosztowne ze względu na częste wyjazdy jak również szereg leków i suplementów, które Franio musi przyjmować.

  Hubert (16 lat)
  Choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Początek dla chłopaka mającego plany, idącego do nowej szkoły był bardzo trudny.

  Maksiu (4 latka)
  W kwietniu 2017 r. zdiagnozowano u niego wielką zmianę w brzuchu, guz wielkości 15 x 14 x 13. W Poznaniu zdiagnozowano u niego neroblastomę 4 stopnia z przerzutami do szpiku kości i węzłów chłonnych. Maksiu jest w trakcie chemioterapii, ponieważ guz nie chce się pomniejszyć.

  Marcelina (13 lat)
  Marcelina rozpoczęła swoją walkę o życie 6.12.2016 roku, wtedy zdiagnozowano u niej chłoniaka Burkitta. Leczenie nie było łatwe. Podczas chemioterapii musiała zmagać sie z groźnymi powikłaniami. Gorączki, wymioty, zakażenia były na początku dziennym. Gdy już myślała ze jej leczenie dobiegło końca przyplątało sie największe powikłanie - reaktywne zapalenie stawów. Nieustanny ból nóg sprawił, ze Marcelina przez kilka miesięcy nie była w stanie samodzielnie chodzić, wtedy jej najlepszymi przyjaciółkami stały sie kule ortopedyczne. Dziś Marcelina może już poruszać się o własnych siłach. Cały czas jest pod opieka Poradni Onkologicznej i lekarza reumatologa.

  Marta (9 lat)
  U Marty objawy zaczęły pojawiać się w lipcu 2017 r. Po szeregu badań i diagnoz okazało się, że dziewczynka cierpi na aplazję, zespół melodysplastyczny. Obecnie dziewczynka przebywa na oddziale transplantologii i czeka na przeszczep od niespokrewnionego dawcy.

  Do kiedy zbieramy?
  Podarki można przynosić do klasy nr 34 do dnia 27.11.2017 r.

   

 • Warsztaty fotograficzne

  Zwycięzcy konkursu fotograficznego pt. "Jak spędzam czas wolny na Babimojszczyźnie" - uczniowie naszej szkoły oraz Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku 10 i 17.11.2017 r. wzięli udział w I części warsztatów  fotograficznych.  Zajęcia prowadził Lech Kozubal – młody, ale doświadczony fotograf, który w przystępny i ciekawy sposób dzielił się swoja wiedzą m.in. na temat kompozycji zdjęcia, operowania światłem oraz umiejętnego stosowania różnych trików fotograficznych. Młode adeptki sztuki fotograficznej  poznały też sposoby komputerowej obróbki zdjęć.

   

   

 • Obchody Święta Niepodległości

  10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Odświętnie ubrani uczniowie, aby uczcić to ważne wydarzenie, przypięli własnoręcznie wykonane kotyliony. Dla przypomnienia historii sprzed 99 lat nauczyciele świetlicy wraz z młodzieżą przygotowali montaż słowno-poetycki. Wspólnie śpiewaliśmy przy karaoke "My, pierwsza brygada" oraz inne pieśni patriotyczne. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy "Animowaną Historię Polski" Tomasza Bagińskiego. Podczas apeli wręczono również nagrody dla laureatów konkursu "Zachowaj Trzeźwy Umysł", konkursów czytelniczych oraz konkursu fotograficznego "Jak spędzam czas wolny na Babimojszczyźnie" zorganizowanego przez TMZB. Następnie wszyscy uczniowie wraz z przedszkolakami przemaszerowali ulicami miasta wymachując biało-czerwonymi flagami i balonikami.

  Więcej zdjęć

 • Jak wyczarować fantastyczną szkołę?

  Czwartoklasiści naszej szkoły 7 listopada br. pojechali do Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze na spektakl będący adaptacją ich lektury – „Akademii pana Kleksa”. Zarówno reżyser jak i aktorzy bardzo się postarali, by rozbawić, wzruszyć, a czasem nieco przestraszyć młodą widownię, która entuzjastycznie reagowała na to, co dzieję się na scenie. A działo się wiele. Ruch, dynamika, śpiew, taniec, oryginalne rekwizyty i kostiumy. Twórcy potrafili np. za pomocą mioteł i kubłów wyczarować dzika, słonia czy nosorożca.

  Jednak najlepszą recenzją przedstawienia są wrażenia najmłodszych widzów. Michałowi  Mnichowi  najbardziej podobało się, że szpak Mateusz odnalazł swój guzik. Piotrkowi Rojkowi cała historia zaklętego księcia, Natalce Ludowicz kostiumy aktorów, a Olkowi Kargulowi kara, jaka spotkała niegrzeczną lalkę – Alojzego. Marysia Sołtysik natomiast stwierdziła, że podobało się jej po prostu wszystko.

   

 • Spotkanie z leśniczym

  Klasy trzecie SP wzięły udział 7.11.2017 r. w spotkaniu z leśniczym Bartoszem Heydukiem. Prelekcja doświadczonego leśnika  miała na celu wzbogacenie wiedzy o lesie i jego mieszkańcach. Uczniowie dowiedzieli się m.in. co ma wspólnego las ze Shrekiem. Otóż Shrek jest zielony i las jest zielony. Shrek ma warstwy i las ma warstwy: ściółkę, runo, podszyt i wysokie drzewa. Rozmowa była ilustrowana pięknymi zdjęciami. Dziękujemy za to ciekawe spotkanie:)

 • Dzień Spódnicy

  Dzień Spódnicy (i elegancji), obchodzony na całym świecie 30 października, po raz pierwszy obchodzono również w naszej szkole. Uczennice w odświętnych spódniczkach i chłopcy w eleganckich koszulach zasłużyli na zwolnienie od pytania.
  Szkolne korytarze wyglądały jak wybiegi na pokazach mody. Niektórzy potraktowali tę inicjatywę samorządu szkolnego z przymrużeniem oka wzbudzajac szczególne zainteresowanie i brawa za odwagę. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku:)

  Więcej zdjęć...

   

 • Muzyka musicalowa na koncercie filharmoników

  Rozpoczęliśmy nowy sezon koncertów filharmonicznych. Dnia 30.10.2017 r. uczniowie klas IV –VII uczestniczyli w koncercie tercetu z Filharmonii Zielonogórskiej. Tematyką była muzyka musicalowa.  Artyści zapoznali słuchaczy z pojęciem „musical”  i zaprezentowali muzykę do utworu „Czarnoksiężnik z Krainy Ozz” oraz „Skrzypek na dachu”. Uczniowie klas młodszych również wysłuchali utworów z musicalu o Dorotce poszukującej swego domu w Krainie Ozz.

 • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

  Biblioteka Szkoły Podstawowej w Babimoście w październiku zaproponowała uczniom kilka konkursów i zabaw majacych na celu popularyzację czytelnictwa oraz wykazanie się pomysłowością, wiedzą i poczuciem humoru. Oto wyniki konkursów:

  -konkurs na zakładkę do książki:

  I miejsce – Oskar Stroiński, Julia Ludowicz, Hanna Krawczuk
  II miejsce – Hanna Łukaszewska, Amelia Kubiak

  III miejsce – Natalia Ludowicz, Mateusz Krawiec
  WYRÓŻNIENIA: Hanna Mleczak, Zofia Szczeszek, Zuzanna Szczeszek, Dominik Sołtysiak
  , Natalia Wołodkiewicz
  Zakładki zostały wykonane na zajęciach plastycznych pod kierunkiem p. Bożeny Wołek.

  -konkurs czytelniczy dla fanów „Biura detektywistycznego Lassego i Mai”:

  I miejsce – Zuzanna Gulgowska
  II miejsce – Klaudia Kędziora i Maksymilian Czerwiński
  III miejsce – Michał Grocholski  i Amelia Kubiak

  -konkurs - zabawia „Wpisz w dymek, co mówią do nas zwierzęta na plakatach”

  I miejsce – Zuzanna Gulgowska 6b
  II miejsce – Gabriela Majsner 7a

  III miejsce - Natalia Kliks 7a  i Małgorzata Stasik 5 a

  Oprócz tego książki o sporcie i popularnonaukowe "wyszły" do uczniów na korytarz szkolny, gdzie zainteresowani mogli je obejrzeć i wypożyczyć.

  Zwycięzcy konkursów otrzymają  nagrody na najbliższym apelu szkolnym i pochwały do dziennika:)

 • Dary jesieni

  Jesień na dobre zagościła nie tylko w parku, ale także w holu naszej szkoły, gdzie  najmłodsi uczniowie  wraz z wychowawczyniami przygotowali wystawę prezentującą dary jesieni. Więcej zdjęć:)

 • "Opatrunek na ratunek"

  Zapraszany do udziału w kolejnej edycji akcji "Opatrunek na ratunek" organizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

  W misyjnych przychodniach i szpitalach brakuje dosłownie wszystkiego. A do takich zgłaszają się wszyscy, których nie stać na płatne leczenie w państwowych szpitalach czy przychodniach. Dlatego każdy bandaż czy plaster są na wagę złota.

  Co zbieramy?

  - bandaże zwykłe i elastyczne,

  - plastry opatrunkowe (wszystkie rozmiary),

  - rękawiczki gumowe;

  - wata, lignina,

  - kompresy, gazy (jałowe i niejałowe),

  - igły i strzykawki.

  Do kiedy?

  Zbiórka potrwa do końca listopada br.

  Gdzie przynosić?

  Do sali 38 (do Pani Kaczmarskiej) lub do wychowawców klas.


   

  Za włączenie się w akcję i wszelką pomoc z góry dziękujemy!


   

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Podziękowanie za szczoteczki

  W imieniu Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w niedawno zakończoną akcję "Kup Pan szczotkę". Zebrane szczoteczki i pasty zostały wysłane do siedziby fundacji, a stamtąd trafią do afrykańskich dzieci.

  Samorząd Uczniowski

 • Przedstawienie teatralne

  Uczniowie klas  1-3 obejrzeli dziś przedstawienie pt. "Kaczka Cudaczka" przygotowane przez Studio Teatralne "KRAK-ART" z Krakowa.

 • Wyniki konkursu fotograficznego

  Młodzi fotografowie  biorący udział w konkursie pt. "Jak spędzam czas wolny na Babimojszczyźnie" pokazali na swoich zdjęciach jak ciekawie i różnorodnie można spędzać czas wolny w naszym regionie. Malownicze jeziora, lasy i pola, dobra infrastruktura sportowa, ścieżki rowerowe czy place zabaw. Każdy z 18 uczestników pokazał najciekawsze miejsca w swojej miejscowości lub urocze zakątki, gdzie można szukać wytchnienia po pracowitym dniu. Na Babimojszczyźnie nie sposób się nudzić!

  Laureatami konkursu zostali:

  I miejsce – Wiktoria Muńko
  II miejsce – Marta Bannach, Olaf Bannach
  III miejsce – Wiktoria Fiołka, Julia Kocur, Malwina Sikora, Amadeusz Młynarczak

  Wyróżnienia – Julia Hylak, Amelia Melnik, Wiktoria Rakowska, Agata Ceglarek, Hubert Niemiec (wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika konkursu). Gratulujemy:)

  Obejrzyj zdjęcia zgłoszone na konkurs!

  Osoby wyróżnione i nagrodzone otrzymają okolicznościowe kubki i publikacje naszego stowarzyszenia oraz wezmą udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Lecha Kozubala.

 • My też byliśmy w Planetarium i Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

  Zdjęcia - Elżbieta Zdunek.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Babimoście im. Bojowników o Wolność Ziemi Babimojskiej
  Szkoła Podstawowa w Babimoście
  ul. Żwirki i Wigury 3
  66-110 Babimost
 • tel., fax: 68 351 2155
  tel. 68 351 2657

Galeria zdjęć